Athletics‎ > ‎

Onekama Days Race

Run & Walk Results

for Onekama Lions ONEKAMA DAYS

Saturday August 2, 2014

5K Run

Male Overall Champion:  16:21

Male Master Champion: 
Peter Armstrong age 45  19:18

Male Run 8-9

 91.  1. Rocco Anhalt         28:43

 

Male Run 10-11

 96.   1. Ben Viol                 29:14

115.  2. Ben Skibo              33:28

 

Male Run 12-13

 42.  1. Hunter Eldridge       24:09

 74.  2. Ben Zack                 26:53

 82.  3. Jack Larson              27:58

 

Male Run 14-16

 14.  1. Cole Verrett             20:24

 23.  2. Lane Lee                  21:25

 36.  3. Collin Vaughan         23:10

 70.  4. Tighe Pepera            26:37

 58.  5. Eric Wharton            25:36

 64.  6. Dylan Shay              26:09

 

Male Run 17-19

  18.  1. Stephen Armstrong   21:01

121.  2. Caleb Kaminski          35:24

 

Male Run 20-24

  6.  1. Jeffrey Bassett      19:04

19.  2. Drew Sheffield       21:03


Male Run 25-29

   5.  1. Ryan Brown          18:25

 15.  2. Taylor Norrell         20:25

 

Male Run 30-34

  1.  1A.                            16:21 (Overall Winner)

  2.  1. Austin Smith         16:22

  3.  2. Jamie Somerville    16:34

  7.  3. Bob Groenke           19:11

 81. 4. Jake Templin            27:45

 

Male Run 35-39

   4.  1. Eric Quin                 17:32

 12.  2. Keith Simons           20:01

 24.  3. Jon Stanley             21:26

 37.  4. Kevin Dykhouse      23:11

 39.  5. Brennon Isaak         23:17

 57.  6. Matt Komar             25:28

 92.  7. Joel Anhalt               28:44

  

Male Run 40-44

 21.  1. Ed Johannesen         21:13

 46.  2. Jeffrey Greaves         24:38

 65.  3. Paul Van Norman      26:10

104. 4. Paul Pollatz               30:09

107. 5. Marc Hansen             30:51

 

Male Run 45-49

   8.  1. Peter Armstrong        19:18 (Master Winner)

 16.  2. Rich Zack                  20:36

 28.  3. Tom Eldridge             22:15

 79.  4. Sam Tyson                27:31

132. 5. Rod Pepera                39:26

  

Male Run 50-54

 20.  1. Rob Rafferty              21:05

 89.  2. Matt Mathison           28:21

100. 3. David Deedrick          29:22

106. 4. Dan Brown                30:28

110. 5. Jeff Bassett               31:47.0

111. 6. Jason Fitch               31:47.8  

 

Male Run 55-59

 17.  1. Jeff Eckert                20:57

 29.  2. Ed LaFreniere           22:20

 68.  3. Tom Tomaszewski     26:31

 73.  4. Barry Barto               26:47

 76.  5. Bernie Misko             27:01

 80.  6. Steve Skibo               27:38

 

Male Run 60-69

   9.   1. Dale Moody              19:30

 10.   2. Frank Schwartz        19:46

 27.   3. Rick Nielsen              22:12

 43.   4. Rick Taylor                24:23

 47.   5. David Cashbaugh      24:39

 52.   6. Al Gooch                   25:08

 55.   7. Bill Krombeew           25:17

 90.   8. Gary Sielski               28:40

129.  9. Bruce Brooks             38:34

131. 10. Fred Stransky           39:13

150. 11. John Greco                45:04

151. 12. Michael Novak           45:22

 

Male Run 70 Plus

 33.  1. Maury Dean                22:34

 51.  2. Bill Marshall                25:04

 83.  3. Whitey Carpenter        28:02

140. 4. Dave McCullough        41:54

 Female Run Results
(ages 8-19, ages 20 to 69 continues at bottom of third column)

Female Overall Champion               19:50

Female Master Champion:  
Kim Poma age 42        21:44


Female Run 8-9

130.  1. Savina Anhalt         38:55

152.  2. Lydia Deleeuw         47:14

 

Female Run 10-11

 45.  1. Izzy Kamaloski          24:37

 62.  2. Claire Tomaszewski   26:07

 

Female Run 12-13

 53.  1. Kelsey Tyson            25:12

 77.  2. Amelia Haag             27:07

  

Female Run 14-16

 38.  1. Jane Oberhauser       23:12

 40.  2. Meghan Corbett         23:27

 60.  3. Faith Corey                25:57

 63.  4. Kelly Hall                    26:08

 84.  5. Ellie Zack                   28:03

 86.  6. Emma Putney            28:10

 88.  7. Zoe Morley                 28:15

101.  8. Carlee Pepera            29:43


Female Run 17-19

  69.  1. Koree Shay               26:34

127.  2. Emily Bergren           38:31

138.  3. Hope Kosiba              41:42











Awards:
Awards will take place following the 
5K race

Categories:
Overall Male/Female 5K
Masters Award (run only)

All 1 mile kid racers receive 
a medal

Age Divisions: Run
7& under, 8-9, 10-11, 12-13,
14-16, 17-19, 20-24, 25-29,
30-34, 35-39, 40-44, 45-49,
50-45, 55-59, 60-69, 70 Plus

Age Division: Walk
0-19, 20-29, 30-39, 40-49, 50-59,
60-69, 70 plus


   Jerry and Bonnie Brown
   7248 Memorial Drive
   Onekama, Michigan 49675

   Questions: (231)690-2147

All proceeds from the race support 
the Onekama Athletic Booster
5K Walk

Male Walk Champion: 
Phil Sedlar  35:37

Male Walk 40-49

137.  1. Michael Hensinger    41:30

 

Male Walk 50-59

133.  1. Mark Brasreem          40:02

135.  2. Dave Bolhuis             40:32

 

Male Walk 60-69

134.  1. Jack Stickel               40:11

139.  2. Wayne Mcintire         41:48

175.  3. Stan Vaughan           52:24

184.  4. Steve Rathford          57:11

 

Male Walk 70 Plus

157.  1. Ray Eldridge              48:10

  

Female Walk Champion: 
Amy Richardson  42:57

Female Run 0-19

158.  1. Katy Brown               48:13

177.  2. Maria Cuevas             54:14

178.  3. Chrissy Kaminski        54:44   

 

Female Walk 20-29

155.  1. Megan Norrell             48:05

164.  2. Ally Vaughan              49:14

168.  3. No info. left!?              50:26

183.  4. Eileen Rathford           57:10

  

Female Walk 30-39

154.  1. Heather Eldridge          47:49

166.  2. Kim Bickes                   49:59

182.  3. Amber Flipper               57:04

185.  4. Colleen Frawley            57:13

  

Female Walk 40-49

144.  1. Brook McIsaac             43:11

162.  2. Margaret White            49:02

163.  3. Lorinda Cain-Bowles     49:04

180.  4. Carol Dumas                57:02

 

Female Walk 50-59

147.  1. Karin McIntire               43:40

156.  2. Betsy Norrell                48:05

159.  3. Karen Brown                48:49

165.  4. Cindy Hart                    49:15

169.  5. Laura Groenke             50:27

170.  6. Marcy Vandertuig        50:37

171.  7. Joan Wheatland           52:15

172.  8. Jean Capper                 52:16

173.  9. Anne Sommers            52:17

179.10. Lori Cashbaugh           55:56

 

Female Walk 60-69

145.  1. Pam Jacobs                  43:23

146.  2. Sue Welsh                     43:30

160.  3. Barbara Brown             48:51

174.  4. Carol Vaughan              52:21

181.  5. LaVonne Beebe            57:03

 Female Run Results
(20 -69)

Female Run 20-25

 22.  1. Lindsay Nesburg       21:15

 25.  2. Carmen Hayes          21:35

 72.  3. DezaRae Russ           26:46

109.  4. Brandi Volta             31:37

112.  5. Olivia Vandertuig      32:07

114.  6. Mikayla Johnson       33:01

176.  7. Paige Rutowski        52:38

Female 25-29

 34.  1. Kelli Swiatlowski       22:45

 41.  2. Bre Strand               24:07

 59.  3. Andrea Frey             25:45

 71.  4. Christa Lutz             26:41

 75.  5. Dennielle Russ          27:00

 98.  6. Katie Vasquez           29:16

Female Run 30-34

 13.  1. Claire Templin            20:17

 93.  2. Sarah Catanese         29:04

120. 3. Heather Barto Wiley   35:14

119. 4. Jill Anderson               34:26 

123. 5. Audrey Schwing         35:28

Female Run 35-39

 31.  1. Hilary Edmondson      22:30

 35.  2. Eran Stanley              22:52

 48.  3. Amy Dykhouse           24:43

 49.  4. Ellen Tyson-McDowell 24:54

126.  5. Sarah Simons            38:28

141.  6. Lisa Pepera                42:02

Female Run 40-44

 26.    1. Kim Poma               21:44 (Master Winner)

 54.    2. Kristy Pollatz           25:16

 67.    3. Amy Moore             26:29

 85.    4. Maryam Trout          28:08

 87.    5. Cari Haag                28:11

 94.    6. Tracy Hansen          29:09

 99.    7. Donna Ervin            29:18

118.   8. Meghan Steinmeyer  34:25

136.   9. Carrie Drobek            40:41

142. 10. Jacque Boyd             42:02

 

Female Run 45-49

 30.  1. Julie Modjeski           22:26

 56.  2. Sara Mey                  25:22

102. 3. Liz Gooch                 29:44

103.  1. Maridee Cutler         29:55 *

128.  2. Elizabeth Zack         38:32

148.  3. Tracy Greaves          43:52

 

Female Run 50-54

 32.    1. Rita McCann         22:33

 44.    2. Jan Hopwood        24:30

 66.    3. Jody Corbett         26:11  *

 78.    4. Hazel Reed           27:27

108.   5. Mary Russ           31:00

113.   6. Irma Kaminski     32:32

117.   7. Susan Esler          33:50

122.   8. Marcie Hamilton    35:26

125.   9. Sue Perry              36:02

161.  10.Lisa Fragomeli       48:56

 

Female Run 55-59

 50.  1. Carol Enns              25:02

 61.  2. Julie Raymond        25:59

 97.  3. Betsy Tysin             29:15

 

Female Run 60-69

  95.  1. Judy Tompke         29:12

105.  2. Sue Straley            30:25

116.  3. Carol Hansen          33:46

149.  4. Lorraine Stickel       44:47

ĉ
Barbara Eldridge,
Jun 12, 2014, 12:08 PM
Comments